Erzurum Masöz Kaliteli Partner Demet

Erzurum Partner

Reflü Nedir? Mide reflüsü (reflux), diğer adıyla Gastro Özofageal Reflü hastalığı, midede bulunan içeriğin yemek borusunu kaçması sebebiyle oluşur. Asit, safra ve pankreas suyundan oluşan mide içeriğinin yemek borusunu gelip uzun süre burayla temas etmesi, yemek borusunun kendini koruma özelliğinin kaybolmasına yol açar. Reflü erişkenlerin %20′sinde görülmektedir.

Reflü Nedir?

Midenin salgıladığı hidrojen iyonu (H+) nedeniyle mide içeriği  bir asittir. Hidrojen iyonunun yanı süre mide içeriği safra ve pankreas sıvısı (enzimleri) içermektedir. Safra ve pankreas sıvısı alkali özellikli sıvılardır ve bunlarda yemek borusunun tahrişine sebep olur. Mide asidi ve safralı mide içeriğinin yemek borusuyla uzun süreli teması ve borunun kendini koruyamaması nedeniyle reflü hastalığı meydana gelir.

Anatomik olarak yemek borusunun  alt ucunda bir kapak bulunmaktadır. Bu kapak mekanizması mide içeriğinin yemek borusuna geçmesini engeller. Bu kapak mekanizmasının gevşemesi en sık görülen reflü sebebidir.  Kapak mekanizmasının gevşemesi sıklıkla mide fıtığıyla birlikte yaşanır. Diğer  reflü nedenleri mide boşalım bozukluğu ve bozulmuş yemek borusu hareketidir.

Reflü Tanısı Nasıl Yapılır?

Günümzde reflü hastalığının tanısında kullanılan birçok yöntem vardır.  Bu yöntemlerden gastroskopi, pHmetri ve manometri, kronik reflü veya laparoskopik cerrahi tasarlanan hastalarda mutlaka yapılır. Bazı yöntemler ise genellikle akademik çalışmalarda kullanılır.

Reflü Tanısında Kullanılan Yöntemler

  • Gastroskopi
  • pHmetri
  • Manometri
  • Baryumlu Grafi
  • Empedans pHmetri
  • Empedans Manometri
  • Antroduodenal Manometri
  • Mide Boşalım Sintigrafisi

Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde reflü tedavisinde kullanılan dört farklı yöntem vardır. Hangi yöntemin kullanıldığı hastalığın şiddetine ve hangi evrede olmasına bağlıdır.  Bu dört yöntem, yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi , cerrahi tedavi ve endoskopik tedavi olarak belirlenir. Hangisinin sizin için en doğru tedavi olduğunu doktorunuz belirleyecektir.

Bir önceki yazımız olan Erzurum Yeni Partner Asuman başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın