Erzurum Esmer Bayan Hazal

Erzurum Partner

Reflü tedavisi üç aşamada uygulanır; hastanın yaşam alışkanlıklarını değiştirme, ilaç tedavisi, cerrahi tedavi.

Reflü tedavisinde hasta kiloluysa, tedaviye başlanmadan önce hasta gerekli diğer birimlere yönlendirilir, önce kilo vermesi sağlanır. Kilolu hastanın reflü tedavisi yapılması doğru değildir.

Reflüde hastaya uygun tedavi uygulanmalıdır. Hastanın yaşam alışkanlığı göz önüne alınır. Yatmadan önce yemek yememe, tıka basa yememe gibi alışkanlıklar kazandırılmalıdır. Beslenmede 3 ana öğün mutlaka olmalıdır, meyve sebze yenilmelidir. Reflülü hastalar beslenmelerine çok dikkat etmelidirler. Bireye özgü tedavi uygulanmalıdır. Örneğin; portakal asitli meyvedir, bazı reflü hastalarına iyi gelmez, bazılarını etkilemez. Hastanın hikâyesine göre yaşam alışkanlığı sağlanmalıdır.

Mide asidini en fazla arttıran başlıca ajan sigaradır. Reflülü hastaların sigara içmemesi gerekir.

Reflü ilaçları mide asidini bloke edici özelliğe sahiptirler. Bu sayede insanlarda komplikasyonlar azalmış oluyor. Minimum ilaçlarla maksimum verim alınması en doğru yoldur. İlaç tedavisi ve moral desteği ile reflü tedavi edilebilir.

Bütün tedavilere rağmen klinik şikâyetlerde iyileşme olmamışsa, ilacı bırakır bırakmaz şikâyetler geri geliyorsa, minimum 2 yıl tedaviden sonra hasta tedaviye cevap  vermiyorsa cerrahi tedavi söz konusu olur.

Bir önceki yazımız olan Erzurum Zayıf Sarışın Partner Alya başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın