Erzurum Bayan Partner Nuray

Erzurum Partner

Neden Organik Ürünler Tüketmeliyiz? Organik beslenme, sık sık adını duyduğumuz bir terim haline geldi. Son 10 yıldır ülkemizde gittikçe yayılan bu beslenme alışkanlığı, artık marketlerde de kendine özel bir yer edindi. Peki, biz organikleri dururken aldığımız meyve-sebzeleri tüketirken sağlıklı olup olmadığını yeterince düşünüyor muyuz? İnsanlar kırsaldan şehre göç ettikçe doğayla olan bağı neredeyse koptu.

Neden Organik Ürünler Tüketmeliyiz?

Artık temiz hava almak ve biraz olsun yeşil görebilmek için şehri terk etmek zorundayız. Eskiden bahçelerde yetişen, görüp koklayarak toplanan meyve-sebzelerden de çok uzağız. Vücudumuza giren vitamin ile zararlı atık madde oranı belki de aynı. Bu kulağa korkutucu gelse de günümüzün bir gerçeği. Peki, doğal ve organik olarak adlandırdığımız bu besinleri diğerlerinden ayıran özellikler neler?

Organik besinler, kimyasal madde içermez. Bunun yanı sıra diğer meyve-sebzelere göre, içeriğinin %50’den fazlası vitamin ve minerallerden oluşur. Meyve-sebzelere büyümesi için eklenen hormonlar, organik olanlarında bulunmaz. Aynı zamanda sağlıklı ve organik etler elde etmek için aynı şekilde beslenen hayvanlar yetiştirilir. Onlar sağlıklı ve doğal beslendiğinde, bizim de tabağımızda organik tavuk ve etler yer alır. Yapay besinlerde, zararlı katkı maddelerinin yanı sıra bulunan fazla yağlar, kilo problemlerine yol açtığı gibi; türünü bilmediğimiz antibiyotikler de alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Bununla birlikte bu besinlerin içeriğinde bulunan kadmiyum, kurşun ve civa gibi vücut için zehirli olan metaller vardır. Bu metaller sinir sistemi fonksiyonlarına zarar verip hemoglobin üretimini engeller ve çeşitli hastalıklara yol açar. Organik besinlerin en önemli özelliklerinden biri de genetiklerine dokunulmamış olmalarıdır. Uzun bir zamandır marketlerde rastladığımız ve şekillendirilmiş gibi görünen meyve ve sebzelerin birçoğunun genetikleri değiştirilmiştir. Kimyasal ve diğer zararlı maddelerin yanı sıra, genetiğiyle oynanmış yiyecekler her türlü kanser türüne yol açabilir.

Herkes doğal ve sağlıklı beslenmek ister. Fakat organik besinler elbette diğerlerine göre daha pahalıdır. Bu yüzden kendimizle bir imtihana gireriz ve sonunda genellikle para kazanır. Fakat sağlıklı düşünüp hayatımızdaki diğer şeylere yaptığımız harcamaları hesaplarsak, kendimize karşı bu konuda ne kadar dürüstüz? Gerçekten istesek cips, kola ve birçok zararlı şeye harcadığımız parayı daha sağlıklı olan organik besinlere harcasak, bütçemiz dengelenir miydi? Hayata bir defa ve bu bedenin içinde geliyoruz. Belki de bu yüzden sağlıklı ve organik yaşam için bahanemiz de yok.

Bir önceki yazımız olan Erzurum Çıtır Bayan Helin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1

Bir Cevap Yazın